Jubileusz Stulecia założenia Zgromadzenia
  świętowanie w Tortonie, tam, gdzie wszystko się zaczęło…

 

W dniach od 24 czerwca do 2 lipca 2015 roku Siostra Prowincjalna - S. M. Józefina Klimczak i Siostry z Rady Prowincjalnej: S. M. Józefa, S. M. Bernarda, S. M. Leticja, S. M. Augustyna i S. M. Edyta przebywały we Włoszech, gdzie udały się, aby uczestniczyć w celebrowaniu Jubileuszu 100-lecia założenia Zgromadzenia. Swoją jubileuszową wizytę Siostry rozpoczęły w Domu generalnym PSMC w Rzymie, udały się też do Bazyliki św. Piotra, aby zgodnie z oriońską tradycją modlić się przy grobie św. Piotra oraz uczestniczyły we Mszy św. przy relikwiach św. Jana Pawła II. 26 czerwca razem z kilkunastosobową grupą Sióstr przybyłą na Jubileusz z różnych części świata, udały się do Tortony - tam, gdzie wszystko się zaczęło…..
Świętowanie Jubileuszu rozpoczęło się w Tortonie,  27 czerwca 2015 o godz.17.00  Sympozjum historyczno – kulturowym, podczas którego Matka generalna M. Mabel Spagnuolo przedstawiła referat na temat: Sto lat PSMC -wdzięczność, pasja, nadzieja…aby obudzić świat. Podczas Symozjum głos zabrali również: Javier Rodriguez Mendez, Koordynator  generalny Oriońskiego Ruchu Świeckiego oraz Przełożony generalny Synów Boskiej Opatrzności ks. Flavio Peloso. W czasie Sympozjum występował chór im. Św. Alojzego Orione z Pontecurone. Dalsza część świętowania odbyła się przy braterskiej agapie i muzyce i tańcach pod  przewodnictwem wolontariuszy oraz dzieci i młodzieży z Oratorium w Tortonie. Na uroczystości jubileuszowe do Tortony  po południu dojechały też Siostry z Włocławka i Ciechocinka, tak więc stanowiłyśmy dość dużą grupę reprezentującą Polskę na centralnych uroczystościach jubileuszowych.

28 czerwca o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej od Straży odbyła się  uroczysta Eucharystia jubileuszowa pod przewodnictwem Biskupa Tortony – J E. Bp Vittorio Viola, który wygłosił wzruszające kazanie. Nawiązując do Ewangelii z XIII niedzieli zwykłej Ksiądz Biskup zwracając się do Sióstr Orionistek powiedział m.in.: kim jesteście wy, Małe Siostry Misjonarki Miłosierdzia jeżeli nie brzegiem płaszcza Jezusa, który dotyka małych, ubogich, najbardziej potrzebujących, tych, których Ty św. Alojzy tak kochałeś.  

Od godz. 15.00 odbyło się zwiedzanie wystawy historyczno- fotograficzną o początku Zgromadzenia, ważnych postaciach , wydarzeniach i wspólnotach na świecie.

Ten dzień był także przeżywany jako dziękczynienie za 4 lata posługi  Rady Prowincjalnej Prowincji NMP Częstochowskiej, a zwłaszcza za posługę S.  M.  Leticji, S. M. Augustyny i S.  M. Edyty, które zakończyły posługę w Radzie Prowincjalnej.

29 czerwca 2015 r. kontynuując jubileuszowe świętowanie zebrani goście wyruszyli autokarem z Tortony do Ameno,  do pierwszej placówki założonej przez św. A. Orione. Miejsce to ma uroczą kaplicę, pamiętającą obecność św. Alojzego Orione, gdzie spowiadał i odprawiał msze św. Podczas uroczystej Eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem Przełożonego generalnego FDP ks.  Flavio Peloso, Matka Generalna M. Mabel Spagnuolo otrzymała relikwie krwi św. Alojzego Orione. Następnie świętowanie przeniosło się do sali, gdzie była wspólna  agapa.

Dziękujemy  Panu Bogu za ten czas wspólnego świętowania Jubileuszu stulecia Zgromadzenia we Włoszech, gdzie wszystko się zaczęło… razem z Siostrami z różnych krajów, z księżmi  Orionistami , ze świeckimi z MLO i zaproszonymi gośćmi.
 

http://www.orionistki.pl/pl,page,charyzmat,22.html   Św. Alojzy Orione                   Księga Intencji Do pobrania Księga Gości Forum Linki Multimedia
Orionistki w Polsce Orionistki w Polsce
Orionistki na świecie Orionistki na świecie
Rodzina Oriońska Historia Zgromadzenia